Může se hodit
Tísňová volání v Dubaji
Policie 999
Záchranná služba 998
Hasiči 997
Pomoc voláme slovy: “Al nažda!”, slovo hoří pak: “Nar!”
V dubajské poušti žijí i jedovaté druhy hadů, proto raději přikládám i kontakt na toxinologické centrum (MUDr. Jiří Valenta) tel. 224 962 244, 224 912 246, 224 963 355, kde vám poradí, jak v případě uštknutí hadem postupovat. Určitě však zavolejte záchrannou službu na deném místě a popište jim, jak daný had vypadal.
Časový posun Dubaj/Praha
Časový rozdíl v Dubaji je oproti našemu času +3 hodiny, při letním čase +2 hodiny.
Počasí v Dubaji
Nejlepší období na cestu do Dubaje je od března do května a od října do prosince, kdy se teploty a vlhkost vzduchu pohybují v přijatelných hodnotách. Nedoporučuji využívat výhodných nabídek cestovních kanceláří na cesty do Dubaje v létě. Bývá tam až 53ºC, a to je opravdu k nevydržení. Přestože je v Dubaji často jasno, může se vám stát, že neuvidíte dál než na 2 km díky písečnému oparu.
Let z Prahy do Dubaje a zpět
Přímý let z Prahy zajišťují letecké společnosti Emirates, FlyDubai a Smartwings. Cesta trvá 6 hodin a 10 minut, cestě zpět 6 hodin a 50 minut, protože se cestuje v protisměru otáčení Země. Je možné cestovat i s AirArabia, která vás doveze na letiště v Sarjah. Vzdálenost Prahy od Dubaje je cca 4900 km, cestou budete prolétávat vzdušným prostorem Slovenska, Maďarska, Rumunska, Ukrajiny, přes Černé moře a dále vzdušným prostorem Turecka a Iránu až do SAE. Pokud poletíte přes den a budete mít štěstí na dobrou viditelnost, naskytne se vám krásný pohled na hory, města a řeky.
Bezpečnost v Dubaji
Dubaj, stejně jako např. Abú Dhabí, je známá svou bezpečností. Tím, že v zemi vládne striktní právo šaría, k trestným činům dochází velmi zřídka. Avšak vzhledem k velké fluktuaci cizinců kriminalita každý rok roste. Nejčastěji evidované jsou krádeže cestovních dokladů.
Směna peněz v Dubaji
Směnáren je v Dubaji hodně, najdete je hlavně na letišti, v metru, v hotelu nebo v obchodních centrech. Vždy je lepší peníze rozměňovat přímo ve směnárně, protože na hotelu nebo na letišti bývají kurzy velmi nevýhodné. Nelekněte se toho, že po vás ve směnárně budou chtít vaše celé jméno, telefonní číslo a informaci o tom, z jaké země pocházíte. Dirhamy doporučuji směňovat z amerického dolaru nebo eura. Ze země by se žádné dirhamy vyvážet neměly, v našich směnárnách je nerozměníte.
V Dubaji je možé platit kartou téměř všude, dokonce i v některých stáncích na trzích. Většinou se vás budou ptát, jestli chcete platit v českých korunách nebo v dirhamech. V dirhamech to zpravidla výchází cenově výhodněji.
Telefonování v Dubaji
Sazby za volání, sms a data našich operátorů jsou v Dubaji velmi vysoké – okolo 14 Kč za sms, 70 Kč za minutu odchozího hovoru, 40 Kč za minutu příchozího hovoru a 1MB dat za 300 Kč. V Dubaji je sice wifi na každém kroku, ale volání přes internet přes aplikace Skype, Messenger nebo Whatsapp jsou blokovaná. Jediné volání včetně videohovorů je z Hangouts od Googlu. Pokud si chcete z Dubaje zavolat klasicky, nezbude vám než si pořídit místní simkartu. Ovšem ani to není úplně jednoduché. V celých Emirátech jsou pouze dva operátoři – Du (www.du.ae) a Etisalat (www.etisalat.ae). Simkartu seženete prakticky v každém obchodě s telefony, kterých je tam poměrně dost, většinou jsou všechny na jednom místě. Simkartu koupíte za 10-20 dirhamů, může po vás být požadován cestovní pas, ale potom musíte najít někoho, kdo vám ji zaktivuje. Na to je třeba speciální přístroj, vypadá jako platební terminál na bezkontaktní platby. K aktivaci sim už pas potřebujete. Dotyčný do přístroje naskenuje váš pas, vízum, pokud nějaké máte, bude požadovat i otisk jednoho vašeho prstu. Pak už si jen zvolíte telefonní číslo z nabízených a kartu necháte nabít penězi. Budou se vás ptát, kam budete volat, volání do České republiky naštěstí není nijak omezeno. Nabídnou vám z několika balíčků na volání, data nebo sms. Bohužel nabídky nejdou kombinovat, vyberte tedy to, co budete nejvíce potřebovat. Možná se to neobejde bez volání na linku operátora, bývá to zdlouhavé a já jsem u toho málem ztratila nervy, ale na druhou stranu jsem pak byla velice ráda, že si můžu zavolat domů. Simkarta má životnost 3 měsíce, pokud ji tedy za tuto dobu znovu nenabijete, telefonní číslo se vám zruší. Není však problém ji nechat při další návštěvě Dubaje znovu uvést do provozu.
Telefonní předvolba do SAE 00971
Telefonní předvolba do ČR 00420
Restaurace v Dubaji
V restauraci, ať už v jakékoliv, se očekává, že vejdete dovnitř a počkáte u vstupu na to, až budete usazeni. Je nepřípustné se usadit sám od sebe. Většina fastfoodů v Dubaji je otevřená 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Pokud se vám nechce vylézat z hotelu, jídlo vám dovezou až do hotelového lobby. Můžete využít například aplikace Zomato. Můžete si vybrat od nám známého KFC, McDonalda, přes Pizza Hut, Libanonský nebo Mexický fastfood, sushi nebo dokonce salátový nebo ovocný bar.
Spropitné v Dubaji
V Dubaji je zvykem dávat v restauraci 10% spropitné. Kromě toho se cca 5 dirhamů dává nosičům zavazadel v hotelu. Pákistáncům, kteří vám obchodech nakládají nákup do tašek, se pak dává 1-2 dirhamy.
Mešity v Dubaji
Arabové se modlí 5× denně, začínají v době východu slunce, pokračují v poledne, dvě hodiny po poledni, dvě hodiny od západu slunce a v době západu slunce. Když budete vybírat hotel, podívejte se nejdříve na mapu, jestli v bezprostředním okolí hotelu není nějaká mešita, jinak se moc nevyspíte. Jedinou mešitou v Dubaji, která je otevřená veřejnosti je mešita v Jumeirah (Jumeirah Mosque). Nabízí dokonce komentované prohlídky s možností dotazů na volné téma. Více o této mešitě se dočtete zde.
Hotely a kancelářské budovy v Dubaji
Mrakodrapy rostou rychlostí světla díky tomu, že se na jejich stavby využívá levná pracovní síla z Pákistánu, která pracuje na 12hodinový provoz 24/7, takže se střídají dvě směny a pokud váš hotel bude v blízkosti nějaké stavby, moc se nevyspíte. Mrakodrapy bývají od sebe cca 40 metrů.