Taxi

doprava v Dubaji, doprava Dubaj

Taxi seženete v Dubaji téměř na každém kroku. Poznáte je podle značky taxi na střeše a podle barevné střechy. Každá přepravní společnost má jinou barvu střechy (zelenou, modrou, fialovou, žlutou, oranžovou nebo červenou). V případě růžové střechy se jedná o taxi pro ženy, které je zpravidla řízeno taktéž ženou. Podle mých zkušeností asi každé 5.taxi přijímá karty, je tedy vždy lepší mít s sebou hotovost. Cestování taxi je bezpečné, v každém autě je kamera, takže se vám nemůže nic stát. Osobně nedoporučuji využívat v Dubaji Uber vzhledem k bezpečnosti, nikdy nevíte… Pozor na taxikáře v okolí letiště, ti často využívání neznalosti turistů a nezapínají taxametr. Na obrazovce nad řadicí pákou vždy musíte vidět, kolik dirhamů budete platit. Nástupní taxa v Dubaji je 5 dirhamů, v případě nástupu na letišti 25 dirhamů. Opravdu se nevyplatí kufr táhnout za letiště, zaprvé tam nejsou chodníky, takže budete s kufrem zdolávat kamínky, záhonky, silnice, a pak zjistíte, že byste museli dojít až 1,5 km daleko od letiště, aby vám tato vyšší taxa nebyla počítána. Je na každém, jestli se mu to vyplatí nebo ne. Kdysi mi někdo doporučoval domluvit se s taxikářem na určité částce za dopravu na dané místo. Bohužel to však nemůžu doporučit, protože se mi stalo, že jsem se s taxikářem na částce domluvila a po dojetí do cíle po mně nakonec požadoval částku vyšší. Takže vždy trvejte na tom, aby byl taxametr zapnutý. Pokud budete mít s taxikářem problém, každé auto je označeno několika písmeny a čísly (uvnitř auta na bocích i venku u kufru), opiště si je a můžete si na něj stěžovat u konkrétní společnosti. Ale kdo by se zrovna tímle chtěl na dovolené zabývat…
Taxikáři si obvykle rádi povídají. Vyzpovídají vás, odkud jste, kam jedete, co děláte atd. Řidiči jsou většinou Indové, Asiati nebo Pákistánci. Osobně mám nejhorší zkušenost s Indy…Pokud budete přejíždět mezi jednotlivými emiráty, budete za samotné přejetí “hranice” mezi emiráty platit poplatek 20-25 dirhamů.

Auto a řidičský průkaz

Pokud si chcete v Emirátech půjčit auto v půjčovně, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz dle Úmluvy o silničním provozu ze dne 19. září 1949 ze Ženevy. Ten vám vydají na počkání na Magistrátu vašeho města. Budete k němu potřebovat řidičský průkaz, doklad totožnosti, pasovou fotografii, vyplněnou žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu http://www.praha.eu/public/46/3c/28/1416076_273202_Zadost_o_vydani_MRP.pdf a 50 Kč.

Pokud si však auto půjčíte od známého nebo si dokonce auto v Dubaji koupíte, budete potřebovat místní řidičský průkaz. Komise vás přezkoumá ze silničního provozu a jízd a vy zaplatíte nemalý poplatek cca 25000 Kč. Pokud si řidičský průkaz uděláte na autě s manuální převodovkou, bude vám platit jak na manuál, tak na automat. Pokud ho budete dělat na autě s automatickou převodovkou, budete odsouzeni k řízení už jen automatu. Však vzhledem k neustálým zácpám v Dubaji je většina aut jezdících po Dubaji právě v automatu. 

V Dubaji potkáte široké spektrum aut luxusních značek, nejčastější značkou je Toyota. Jako raritku jsem v Dubaji viděla i naši jedničkovou Fabii.

Dubajské 12tiproudé dálnice ráno a odpoledne věštinou stojí. Proto, pokud se chcete vyhnout kolonám, využijte možnosti přepravy městskou hromadnou dopravou.

Městská hromadná doprava

Jízdenky vždy zakoupíte před jízdou buď v hotovosti na informacích nebo kartou v automatu. Jezdí se na karty Nol – červenou, stříbrnou nebo zlatou. Červená je na jedno použití, koupíte ji na informacích a platí na cestu tam a zpět ten samý den. Pokud máte některou z dalších karet, fungují jako nabíjecí karty, které se nabíjí opět v automatu nebo na informacích. Nemusíte se bát, v metru je vždy k ruce někdo, kdo vám s výběrem karty nebo s jejím nabizím ochotně pomůže. Při vstupu do vestibulu daného prostředku si pak jednoduše u turniketu kartu označíte, to samé při výstupu. Na displayi zároveň uvidíte, kolik peněz vám na katrě zbývá. Stejný princip platby jízdného je jak v metru, tak v tramvaji. Při výstupu z tramvaje si také nezapomeňte kartu “odznačit”. 

Metro

Metro v Dubaji má dvě trasy – červenou a zelenou. Červená jezdí nad zemí a zelená pod ní. Červená trasa vede ze stanice Rashidiya do UAE Exchange. Zelená trasa pak ze stanice Creek do stanice Etisalat. Trasy se kříží ve stanicích Burjuman a Union, kde můžete přestoupiz z jedné na druhou. V roce 2020 bude otevřena nová trasa metra ze stanice Nakheel Harbour do stanice Tower.

Tramvaj

tramvaj Dubaj, tramvaj v DubajiTramvaj jezdí ze stanice Jumeirah Beach Residence 1 do stanice Al Sufouh, má 11 stanic a na stanicích Dubai Marina a DMCC můžete přestoupit na metro.

Napsat komentář